Extrajobb lagermedarbetare

 

Vi på KitchenTime Group är ett ungt, ambitiöst team med stort intresse för teknik och e-handel som drivs av att tillsammans skapa bästa möjliga kundupplevelsen.

KitchenTime Group består av varumärkena Confident Living och KitchenTime. Confident Living är en av Sveriges ledande återförsäljare av möbler och heminredning med ett brett sortiment för hemmets alla rum från välkända varumärken och nya designers. KitchenTime är en av Nordens ledande aktörer inom kategorierna köks- och serveringsprodukter med över 45 000 produkter i sortimentet. Varumärkena och företagen grundades 2013, i oktober 2016 förvärvade KitchenTime Confident Living och bildade därigenom KitchenTime Group.

Om tjänsten

Vi söker nu dig som vill vara en del i vårt lagerteam på vårt  toppmoderna robotlager i Eskilstuna Logistikpark. På lagret hanterar vi både mindre produkter som plockas av robotar och större produkter som grillar och möbler.

Alla i teamet jobbar med normala lagersysslor så som varumottag, inlagring, plock, pack, godsrangering, inventering, städning och underhåll av varor etc. 

I alla arbetsmoment är både kvalité och tempo viktigt. 

Kvalifikationer

Vi söker dig som vill jobba extra på lager och brinner för att göra ett bra jobb. Du har kanske jobbat på lager, i tillverkningsindustrin eller i en större butik tidigare. Du har normalfysik då arbetet kräver ett högt tempo och i vissa fall tunga lyft. Truckkort för ledstaplare och skjutstativtruck är meriterande men inget krav.

Samtliga moment på lagret hanteras med datorer och handdatorer så normal datorkunskap och viljan att utveckla denna är ett krav. Har du tidigare jobbat på lager med WMS-system och har lite djupare kunskap inom dessa är det ett stort plus.

Vi erbjuder

  • En arbetsplats med ljusa härliga lokaler och toppmodern lagerautomation
  • En entreprenöriell organisation med stora möjligheter att påverka
  • En mindre arbetsplats där alla syns och gör skillnad

Om dig

Vi söker dig som trivs på lager och som har den rätta inställningen. Du är en lagspelare som trivs med att jobba i grupp, hugga i, och lösa uppgiften. Samtidigt har du har ett naturligt högt tempo i det du gör, utan att tumma på noggrannhet och kvalité.

Det viktigaste är inte vad du har gjort, utan vad du vill göra framöver. Se till att berätta om varför du vill jobba just hos oss i ditt personliga brev till KitchenTime. 

Lön & arbetstider

Lön enligt kollektivavtal. Arbetet är normalt förlagt till dagtid på vardagar. Vid jul och andra högtider kommer kvälls- och helgarbete förekomma. Vi har i synnhert behov på måndagar, under högsäsong vid jul samt på sommaren under semesterperioden. 

Tillträde och ansökan

Tjänsten är extrajobb och tillsätts omgående. Intervjuer sker löpande. Omfattningen på tjänsten varierar med säsong och sätts löpande. Vänta inte med din ansökan.

Rekryteringsprocess

Inga ansökningar tas emot via e-post utan samtliga ansökningar skickas via nedanstående ansökningsformulär.

Inför rekryteringsprocessen har vi tagit ställning till publiceringskanaler och undanbeder oss därför vänligt, men bestämt kontakt från rekryteringsföretag och mediesäljare.

Ansök

Hur gammal är du?
Under 18
18-24
25-30
31-35
36-40
41-45
46-50
51-55
56-60
61-65
66 eller äldre
Hur många års erfarenhet har du av lagerjobb?
Mindre än 1 år
1-2 år
3-4 år
Mer än 4 år
Har du intyg för följande trucktyper ?
Ja, för ledstaplare (A2)
Ja, för skjutstativtruck (B3)
Ja, för låglyftande plocktruck (A1)
Nej
Har minst 1 års erfarenhet av truckkörning
Berätta i korthet varför du vill jobba på vårt lager
Har du körkort B?
Ja
Nej
Är du student?
Ja
Nej

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

Jag godkänner att mina personuppgifter hanteras i enlighet med följande integritetspolicy

Möt några medarbetare

Caroline

Head of Content

Anton

Deputy CEO, Co-founder

Gustav

Chief Purchasing Officer

Emmy

Purchasing Coordinator

Joel

CEO, Co-founder

André

Finance

Följ KitchenTime på sociala medier

Vi finns på Facebook och Instagram.  Besök oss gärna.